• 12 Temmuz 2024, Cuma
Reklam Alanı
haberresim

7036 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu ile Getirilen Yenilikler

12.10.2017 Tarihinde TBMM Tarafından kabul edilmiş olan 7036 Sayılı “ İş Mahkemeleri Kanunu” İş Mahkemeleri Kanunu, 25 Ekim 2017 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
Yürürlüğe girmiş olan İş Mahkemeleri Kanunu, Kuruluş, Yapılanma ve Çalışma Koşulları ile ilgili husususlar yanında, İş Mahkemelerine başvurucak İşçiler için bir dizi yenilikler getirmiştir.
Bu yeniliğin başında, İş mahkemelerini gidilmeden önce bir başvuru mekanizmasının getirilmiş olmasıdır. Bunun adı ARABULUCUK ‘ tur.
Diğer bir köklü değişiklik ise, 4857 Sayılı Kanunde yer alan Zaman aşımı sürelerinin düzenlenmesine ilişkin hükümlerdir.
Getirilmiş olan bu yenilikler aşağıda ki başlıklar altında toplamaktadır.
I. KANUNLA 5521 MAHKEMELERİ KANUN YÜRÜRLÜKTEN KALDIRILMAKTADIR. MEVCUT İŞ MAHKEMELERİNİN YERİNE UYGUN GÖRÜLEN YERLERDE YENİLERİ OLUŞTURULACAKTIR.

a. Bu Kanunun yürürlüğü girdiği tarihden önce açılmış davalar mevcut mahkemelerde görülmeye devam edilecektir. Bu nedenle arabulucuya ilişkin hükümler açılmış olan bu davalarda uygulanmayacaktır.

b. İş Mahmeleri Adalet Bakanlığı tarafından , Hakimler ve Savcılar Kurulunun görüşü alınmak suretiyle lüzüm görülen yerlerde oluşturulacaktır. 5521 Sayılı Mülga İş Mahkemeleri Kanunu uyarınca oluşturulmuş olan İş Mahkemeleri, sanayinin gelişmiş olduğu ve İşçi Kesiminin yoğun olduğu yerlerde kurulmuştu. Muhtemelen bu mahkemelerin yanında, Ülkenin gelişimine parelen olarak öne çıkmış yeni bölgelerde de Yeni İş Mahkemeleri oluşturulabilecektir.

Mehmet Albayrak / ISOHABER